|
نام مدرسه : کلاس: تعداد دانش آموزان: |
مجری: تاریخ اجرا: مدت اجرا: |
شماره طرح درس:1 نام درس:تعلیمات اجتماعی موضوع درس:مدنی |
مشخصات کلی | ||||
|
|
.آشنایی فراگیران نسبت به وظایف خود در جامعه اسلامی |
کلی |
اهداف | ||||
|
حیطه/سطح |
فراگیران در پایان درس بتوانند |
رفتاری
| |||||
|
شناختی/دانش |
وظایف حکومت نسبت به جامعه را نام ببرد تفاوت اسراف و صرفه جویی را توضیح دهد آیا در جامعه اسلامی،هرکس فقط مسول کارهای خودش است ارزش قاءل شدن برای رفتارهایی که سلامتی خود و جامعه را تضمین می کند
پیدایش یک تمایل یا آمادگی برای عمل کردن به وظایف خود،در زندگی. اشتیاق داشتن برای انجام عملی امربه معروف ونهی از منکر درجامعه. تقلید از روی عملکرد افرادی که نسبت به جامعه مسولیت دارند.
| ||||||
|
شناختی/درک وفهم | |||||||
|
شناختی/ ارزشیابی | |||||||
|
عاطفی/ ارزشگذاری | |||||||
|
عاطفی/شخصیت پذیرفتن | |||||||
|
روانی حرکتی/آمادگی | |||||||
|
روانی حرکتی/پاسخ هدایت شده | |||||||
|
|
الگوی یاران در یادگیری |
روش های تدریس |
انتخاب | ||||
|
|
تابلو،ماژیک |
رسانه های آموزشی | |||||
|
|
حضور وغیاب کردن، سلام و احوال پرسی،اشاره به مناسبت روز |
کارهای مقدماتی |
مراحل اجرا | ||||
|
زمان |
فعالیت فراگیران |
فعالیت معلم |
ارزشیابی تشخیصی | ||||
|
|
به سوالات پاسخ می دهد |
دلیل تشکیل جامعه چیست؟ آیا جامعه نیاز به رهبر دارد؟ به چه دلیل باید امر به معروف و نهی از منکر کرد ؟ | |||||
|
زمان |
فعالیت های فراگیران |
فعالیت های معلم |
آماده سازی (زمینه سازی) |
مراحل اجرا |
|
|
به صحبت های معلم گوش فرا می دهند |
درمورد جامعه توضیحاتی می دهد. وپاسخ سوالات ارزشیابی ورودی را می دهد | ||
|
|
معلم با توجه به تدريس الگوي ياران ،چيدمان كلاس را تغيير مي دهد. گروه هاي دانش آموزان را تشكيل مي دهد ،بعد از آن توضيحاتي در مورد جامعه اسلامي مي دهد و بعد از آن سوالات را مطرح مي كند و از دانش آموزان مي خواهد اول بصورت فردي و بعد بصورت همياري با يكديگر به سوالات پاسخ دهند و از هر گروه يك نفر بعنوان نماينده پاسخ هاي سوالات را به كلاس ارائه دهند. در حين اينكار معلم فرم سنجش فرايند گروهي را براي هر گروه تكميل مي نمايد و مشكلات را بررسي و گروهها را راهنمايي مي نمايد. |
ارا ئه ی درس | ||
|
|
معلم در پایان کار گروهی پاسخ سوالات گروهها را تکیل می نماید و توضیحات تکمیلی می دهد |
جمع بندی و نتیجه گیری |
فعالیت های تکمیلی | |
|
|
معلم سوالاتي را بصورت گروهي از فراگيران براي جمع بندي بصورت كتبي آزمون می گیرد. |
ارزشیابی تکوینی | ||
|
|
دانش آموزان پرسش های درس را در خانه جواب دهند |
تعین تکلیف | ||
|
|
دانش آموزان یک نگاه اجمالی به درس6 داشته باشند |
تعین موضوع جلسه ی آینده | ||
برچسبها: طرح درس, ابتدایی, تعلیمات مدنی
