|
گام اول: مشخصات کلی طرح درس نام درس: فارسی بخوانیم پایه: دوم موضوع درس: پرچم تهیه کننده: ------------ | |||||||||
|
1-اهمیت پرچم 2- موارد استفاده و کاربرد پرچم 3- رنگ های پرچم 4- پرچم سایر کشورها 5- استقلال کشور |
عناوین فرعی رئوس مطالب | ||||||||
|
ویژگی های عمومی فراگیران | |||||||||
|
توانایی ذهنی دانش آموزان |
وضعیت اقتصادی و اجتماعی دانش آموزان |
سن دانش آموزان | |||||||
|
توانایی کسب شناخت را تا سطح ارزشیابی ، کسب مهارت را تا سطح اجرای مستقل و کسب عاطفه را تا سطح تعهد نسبت به ارزش ها دارند.
|
کارگر30 درصد کشاورز 40 درصد کارمند 30 درصد |
8 تا 9
| |||||||
|
گام دوم: تحلیل و تنظیم هدفهای آموزشی | |||||||||
|
اهداف جزیی درس |
اهداف کلی درس | ||||||||
|
1-با رنگهای مختلف پرچم آشنا شود. 2- به جایگاه هرکدام از رنگهای پرچم پی ببرد. 3-با پرچم بعضی از کشورهای دیگر آشنا شود. 4-با موارد استفاده از پرچم آشنا شود. 5- بتواند با کاغذ رنگی پرچم کشورش را بسازد. 6-تقویت روخوانی و روان خوانی. 7-آشنایی با برخی کلمات که در جاهای مختلف معانی مختلفی دارند. 8-تقویت قدرت گفتگو و تبادل نظر با دیگران. 9-ایجاد روحیه نشاط از طریق اجرای نمایش. 10- ایجاد علاقه و انگیزه به کتاب و کتاب خوانی. |
آشنایی با پرچم و اهمیت آن | ||||||||
|
اهداف رفتاری | |||||||||
|
1-موارد استفاده از پرچم را بیان می کند( درک و فهم) 2رنگ های پرچم و نشانه ها و نماد آن ها را توضیح می دهد. (درک و فهم) 3- در باره اهمیت پرچم با یکدیگر گفتگو می کنند. ( تجزیه و تحلیل ) 4-با پرچم سایر کشورها آشنا می شود. ( دانش ) |
حیطه شناختی | ||||||||
|
1-نسبت به پرچم کشورش ابراز علاقه می کند.( ارزش گذاری) 2-پرچم را نشانه ی استقلال کشورش می داند. ( ارزش گذاری ) |
حیطه عاطفی | ||||||||
|
1-با کاغذ رنگی پرچم کشورش را می سازد. ( اجرای مستقل) 2-با دوستان خود به بحث و تبادل نظر می پردازند. |
حیطه روانی- حرکتی | ||||||||
|
گام سوم تحلیل موقعیت آموزشی | |||||||||
|
فعالیت های دانش آموز |
فعالیت های معلم | ||||||||
|
1-سلام 2-پاسخ دادن 3-همکاری با سایر اعضای گروه 4-گوش دادن و توجه به معلم 5-انجام تکالیف 6- حفظ نظم در حین انجام فعالیت ها |
1-سلام احوال پرسی 2-حضور و غیاب 3-دقت در وضع جسمی و روانی افراد 4-فراهم آوردن امکانات لازم 5-کمک و نظارت بر فعالیت های گروهی 6- نشان دادن پرچم سایر کشورها 7-ارائه تدریس 8-دادن تکلیف | ||||||||
|
گام چهارم: تحلیل و تعیین محتوا و روشهای تدریس و وسایل کمک آموزشی | |||||||||
|
مفاهیم کلیدی |
مدل کلاس و نحوه ی تعامل و گروهبندی |
محتوای آموزشی و مواد آموزشی |
رسانه ها و وسایل آموزشی مورد نیاز |
روش تدریس | |||||
|
استقلال- صلح
|
دایره ای |
کتاب درسی بخوانیم و بنویسیم. |
کتاب- پرچم ایران – پرچم سایر کشورها- |
بحث گروهی | |||||
|
گام پنجم : تحلیل و تعیین نظام ارزشیابی | |||||||||
|
1-ارزشیابی از درس قبل 2-پرسش از رنگ های پرچم ایران |
ارزشیابی ورودی | ||||||||
|
1-اهمیت پرچم را بیان کنید. 2- پرچم ایران چه رنگهایی دارد و هرکدام نشانه ی چیست؟ |
ارزشیابی تکوینی | ||||||||
|
1-پرچم یک کشور نشانه ی چیست؟ 2-هرکدام از رنگ های پرچم ایران نشانه ی چیست؟ |
ارزشیابی پایانی | ||||||||
|
گام ششم: تعیین تکلیف تکمیلی | |||||||||
|
مطالب گفته شده را مرور کرده و اشکالات احتمالی را برطرف کرده. |
جمع بندی مطالب درس
| ||||||||
|
از بچه ها می خواهیم برای جلسه بعد پرچم ایران را بسازند و به کلاس بیاورند. تکالیف مربوطه در کتاب بنویسیم را انجام بدهند. |
تعیین تکلیف
| ||||||||
|
| |||||||||
|
گام هفتم آمادگی در این قسمت معلم هدف درس را که همان آشنا شدن با پرچم ایران و اهمیت آن است با ایجاد انگیزه در شاگردان آغاز می کند. توضیح در باره پرچم کشورمان و رنگ های تشکیل دهنده ی آن و اینکه هرکدام از رنگها نشانه ی چیست با دانش اموزان گفتگو می کنیم. گفتگو با اعضای گروه در این مرحله دانش آموزان با سایر اعضای گروه خود بحث و تبادل اطلاعات کرده و پرچم سایر کشورها را که موجود می باشد بررسی کرده. سنجش در این مرحله پرسش هایی را که از قبل آماده کردیم از دانش آموزان پرسش به عمل می آوریم | |||||||||
برچسبها: طرح درس, ابتدایی, مراحل, فارسی بخوانیم
